Що таке допінг і як він працює?
Зміст
Що таке допінг?
Просто: Заборонені препарати та методи, які можуть покращити спортивний результат.
Складніше: У професійному спорті допінгом називають різні ліки та медичні маніпуляції, які так чи інакше розширюють межі можливостей організму та застосовуються саме для того, щоб покращити спортивний результат. Наприклад, допомагають наростити м’язову масу, підвищити швидкість рухів та витривалість. Такі препарати та методи вносяться до стоп-листу всесвітнього антидопінгового агентства (ВАДА). Важливо розуміти, що список ВАДА – це не лише про допінг, а загалом про заборонені речовини. Тому туди потрапляють також препарати та методи, які не можна вважати допінгом. Наприклад, ті, що допомагають приховати сліди застосування допінгу або просто речовини, які небезпечні для спортсменів під час виступів.
Які саме препарати є у цьому списку?
Просто: Заборонені стероїди і багато інших гормонів, переливання крові, вдихання інертних газів аргону і ксенону, так званий генний допінг. Під час змагань не можна використовувати стимулятори (від горілки до наркотиків). Але на цьому перелік не закінчується, він дуже великий.
Складніше: У списку є розділи — скажімо, одні препарати та процедури повністю заборонені, інші — тільки на час змагань.
Усі препарати, що покращують анаболізм (утворення клітин та тканин). До цієї групи входять усі природні та синтетичні стероїдні гормони (наприклад, улюблені бодібілдерами станозолол та тестостерон).
Практично всі відомі гормони, фактори росту та стимулятори рецепторів до гормонів. До цієї групи належать еритропоетин, гормон росту та його аналоги.
Стимулятори рецепторів до адреналіну (агоністи β2-адренорецепторів), крім ситуацій, коли спортсмен повинен їх приймати через астму.
Сечогінні та різні препарати, що маскують застосування допінгу.
Метаболічні препарати мельдоній та триметазидин.
Інертні гази – аргон та ксенон.
Генний допінг.
Крім того, заборонені будь-які маніпуляції з кров’ю та її компонентами, насамперед це стосується запровадження перед змаганнями заздалегідь заготовленої власної крові.
У аркуш заборонених до застосування безпосередньо під час змагань субстанцій входять практично всі психостимулятори, наркотичні препарати, канабіноїди, глюкокортикоїдні гормони, блокатори бета-адренорецепторів (уріджуючі пульс) та алкоголь.
Невже алкоголь також є допінгом?
Просто: Взагалі ні. Проте алкоголь заборонено до застосування під час участі у низці спортивних змагань.
Складніше: Алкоголь заборонено під час змагань з авіаційного, водно-моторного та автомобільного спорту, а також стрільби з лука. Поріг, після якого можлива дискваліфікація, становить 0,1 г/л (проміле) у крові.
Добавить комментарий